Monday 20 February 2017

All Day

Whitgift Primary Project: St Mark's Academy, all week

Extra-Curricular

All Day

LOWER SIXTH FORM INTERNAL MOCK EXAMINATIONS (AS students only)

Venue: Sports Hall

Academic, Year 12

All Day

UPPER SIXTH FORM INTERNAL MOCK EXAMINATIONS (A2 students only)

Venue: Sports Hall

Academic, Year 13

07:00-08:00

Swimming Club Monday AM

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, Sport - Swimming

07:00-08:00

Basketball Club Monday Morning

Venue: Sports Hall

Co-Curricular, Sport - Basketball

07:45-08:15

Communion Service

Venue: Whitgift Chapel

Co-Curricular, Clubs & Societies

08:00-08:45

Seam Bowlers

Venue: Sportshall

Co-Curricular, Sport - Cricket

08:00-08:50

Whitgift Choristers

Venue: Song School

Co-Curricular, Music

08:00-08:50

Whitgift Choristers

Venue: Song School

Co-Curricular, Music

08:10-08:55

Golf Lesson 1.Monday - 8.10

Venue: Golf Range

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

08:45

Upper Fifth Form English Literature Internal Mock Examination

Academic, Year 11

08:55-09:40

Golf Lesson 1.Monday - 8.55

Venue: Golf Range

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

09:40-10:25

Golf Lesson 1.Monday - 9.40

Venue: Golf Range

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

12:30-13:15

U12 Monday Laser

Venue: Rifle Range

Co-Curricular, Sport - Shooting

13:00-13:50

Football Practice - U12A

Venue: Northfield

Co-Curricular, Sport - Football

13:00-13:50

Football Practice - U12B

Venue: Edridge

Co-Curricular, Sport - Football

13:00-13:50

Football Practice - U12C

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Sport - Football

13:00-13:50

Football Practice - U12D

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Sport - Football

13:00-13:55

Islamic Society Monday

Venue: Lab 15

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-13:55

Karate Cub

Venue: Squash Court

Co-Curricular, Sport - Karate

13:00-14:00

Hockey Training - U11's

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Sport - Hockey

13:00-14:00

Golf Squad - seniors

Venue: Golf Facility

Co-Curricular, Sport - Golf

13:00-14:00

Table Tennis Club - Monday LT

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Table Tennis

13:00-14:00

Basketball Club Mondays LT

Venue: SH

Co-Curricular, Sport - Basketball

13:00-14:00

Basketball Boys-U14A Training

Team training

Venue: Sports hall

Sport, Basketball, Training

13:00-16:30

Year 9 Games Cycling

Venue: Off site

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

13:00-17:00

Year 9 [J14] Water Session

Venue: Molesey Boat Club

Co-Curricular, Sport - Rowing

13:00-17:00

Year 9 - Rowing

Venue: Molesey

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

13:10-13:50

Wicket Keeping Lent

Venue: Squash Courts

Co-Curricular, Sport - Cricket

13:15-13:55

First Year Orchestra

Venue: CH

Co-Curricular, Music

13:15-14:00

Geography Society

Venue: G4

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:15-14:00

Remote Control Car Club [RCCC]

Venue: DT

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:15-14:00

MP Shooting - Yr 8+ Monday

Venue: Rifle Range

Co-Curricular, Sport - Shooting

13:15-14:00

Expedition Club

Venue: G1

Co-Curricular, ODE/DoE/CCF

13:15-14:00

Apiarist Society

Venue: Graphics 1

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Senior Mathematics Society

Venue: A11

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Young Enterprise

Venue: TC3

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

EAL Film Club

Venue: A13

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

EAL Reading Club

Venue: TC4

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:25-13:55

Big Band

Venue: MU2

Co-Curricular, Music

13:25-14:00

Biology Society

Venue: Lab 1

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:30-14:00

Journalism Club

Venue: CC8

Co-Curricular, Clubs & Societies

14:15-15:45

Year 9 Fitness and Squash

Venue: Gym

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Football A team

Venue: Edridge

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Football B team

Venue: Edridge

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Hockey A Team

Venue: Astro

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Hockey B team

Venue: Astro

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Rugby A team

Venue: Southfield

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Rugby B team

Venue: Southfield

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Swimming

Venue: pool

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Games Basketball

Venue: Hall

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Games Cricket

Venue: Sportshall

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Games Hockey C team

Venue: Astro

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

14:15-15:45

Year 9 Games Hockey D team

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Year 9 Games Michaelmas Term

15:45-17:00

Homework Club Monday

Venue: LS

Co-Curricular, Detentions and Homework Club

16:00-17:00

Table Tennis Club - Monday PM

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Table Tennis

16:00-17:00

Debate Coaching

Venue: A4

Co-Curricular, Clubs & Societies

16:00-17:00

Yoga/Pilates Monday pm

Venue: MH2

Co-Curricular, Clubs & Societies

16:00-17:00

DoE Armstrong Group

Venue: A21

Co-Curricular, ODE/DoE/CCF

16:00-17:00

Chamber Choir

Venue: Song School

Co-Curricular, Music

16:00-17:00

Whitgift Choristers

Venue: Song School

Co-Curricular, Music

16:00-17:00

Running club

Venue: Sports Reception Desk

Co-Curricular, Sport - Cross Country

16:00-17:00

Rugby Training 1st XV

Venue: Big Side

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:00

Rugby Training 2nd XV

Venue: Big Side

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:15

Hockey Training - U11's

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Sport - Hockey

16:00-17:30

Water Polo - Monday

Venue: Swimming pool

Co-Curricular, Sport - Water Polo

16:00-18:00

Cricket - U13 Lent

Venue: Sportshall

Co-Curricular, Sport - Cricket

16:00-18:00

Cricket - U14 Lent

Venue: Sportshall

Co-Curricular, Sport - Cricket

16:00-18:00

Fencing Club Mon After School

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Fencing

16:00-18:00

Music: A2, AS and GCSE Controlled Write-up

Venue: MU4 and Music Department

Academic, Year 12, Music Events, Year 13, Year 11

17:00

Water Polo Boys-U16A vs Ibstock Place School Mixed-U16A

Venue: H

Sport, Water Polo, Fixture

17:00

Water Polo Boys-U16A vs Brentwood School

Venue: H

Sport, Water Polo, Fixture

17:00

Water Polo Boys-U16A vs London League 3rd Round

Venue: H

Sport, Water Polo, Fixture

No calendars have been selected


Option 1

Synchronize the current calendar view based on the selected filters with your personal calendar.

No calendar filters have been selected so the filtered sync will not return any events. Close this pop up and select your filters before synchronising a filtered view.

Synchronize Filtered Calendar

URL:
webcal://www.whitgiftcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=Whitgift%20School%20Calendar&ID=265">


Option 2

Synchronize the entire school calendar with your personal calendar.

Synchronize Entire Calendar

URL:
webcal://www.whitgiftcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=Whitgift%20School%20Calendar&ID=265